Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AK Parti MKYK’da değişim mesajı

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ANKARA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MKYK toplantısı 31 Mart seçimlerinin ardından ilk kez önceki gün parti genel merkezinde yapıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının açılışında Erdoğan yerel seçimlere yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, “Biz yenile yenile bugünlere geldik; buralara yoktan geldik. O nedenle bundan sonrasında ne yapacağımızı da iyi biliyoruz. Bunu kendi usullerimize göre yapacağız” dedi.

AK Parti’nin Erdemliler Hareketi olarak yola çıktığını söyleyen Erdoğan, “Burası sıradan bir parti değil. Bu partinin her mensubu Erdemliler Hareketi’ni iyi anlamalıdır. Seçimin sonucu belli. 31 Mart’ta vatandaşımız bize çok güçlü bir mesaj vermiştir. Mesajı aldık. Bunu her yönüyle anlamak, dinlemek ve gereğini yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

MYK’DA SINIRLI DEĞİŞİM

Erdoğan, parti yönetiminde değişim sinyali vererek, “Kimse layüsel değil, büyük değişim kongrede olacak” dedi. Ancak Erdoğan’ın konuşmalarının satır aralarında verdiği mesajlar, kongre öncesi partinin A takımı olarak nitelendirelen MYK’da sınırlı bir değişik yapabileceği şeklinde yorumlandı. Erdoğan’ın öncelikle MYK’da sınırlı bir değişiklik yaparak olağan kongre sürecini başlatabileceği; ardından da kongrede büyük değişimi gerçekleştirebileceği değerlendiriliyor. Kongre sürecinin başlatılması için 22 Mayıs’ta yapılacak MKYK toplantısına işaret ediliyor.

‘İBB LOKANTASI’ TEPKİSİ

Toplantıda Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, seçim sonuçlarının değerlendirilmesine yönelik birer sunum yaptı. Bir MKYK üyesinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kent lokantaları açtığını hatırlatarak bunun reklamını çok iyi yaptıklarını AK Parti’nin ise halkla ilişkiler alanında eksikleri bulunduğunu söylemesi, Erdoğan’ın “Hani neredeymiş bu lokantalar? Gidelim birlikte bakalım ne hizmeti veriyorlarmış. Sen üç dönem vekillik yapmış birisin. Bunu nasıl söylersin? Karşı tarafın her söylediğine nasıl inanırsınız?” tepkisine neden oldu.

Erdoğan’ın toplantıda ayrıca market fiyatları ve hastane randevu sistemindeki aksaklıklarla ilgili “özel olarak çalışılmasını” istediği belirtildi.

‘TANZANYA İLE TİCARET HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan’ı ağırladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Hassan, ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Tanzanya’dan Türkiye’ye cumhurbaşkanı düzeyinde 14 yıl sonra yapılan ilk ziyaretin yeni bir dönüm noktası olacağına inandığını belirterek, “Ticaret hacmimizi ilk etapta 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla yarın (bugün) İstanbul’da düzenlenecek Türkiye Tanzanya İş Forumu, önemli bir adım olacaktır” dedi.

Terörle mücadele konusunu da ele aldıklarına kaydeden Erdoğan, “FETÖ ile mücadele kapsamında Tanzanya’dan beklentilerimizi paylaştım” dedi.

GAZZE ÇAĞRISI

“Afrikalı kardeşlerimizin Filistin davasına karşı hassasiyeti tüm dünyanın malumudur” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Batılı ülkelerin İran’ın misillemeleri karşısında tek bir ses olarak tepki verebildiklerini gördük. Aynı aktörlerin şimdi de tek ses olarak İsrail’e ‘dur’ demeleri gerekiyor. İsrail’in gündemi çarpıtma, Gazze’deki vahşeti gizleme teşebbüslerine fırsat verilmemelidir.” Hassan ise 6 mutabakat zaptı imzaladıklarını aktararak, “Türkiye’deki uzmanlık ve bilgi, Tanzanya’ya aktarılıyor” dedi. Hassan, “Tanzanya, Türkiye’nin uluslararası anlaşmazlıklara barışçıl çözümlerin bulunması konusundaki gayretlerini desteklemektedir” diye konuştu. –ANKARA Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x